Když přijde čas sběru bylinek, o které jste se po celou dobu jejich vegetaci starali, je potřeba je správně usušit a uskladnit, aby vám vydržely až do chvíle, kdy je budete potřebovat nejen pro jejich léčivou sílu, ale také třeba pro přípravu jídel a nápojů. Co tedy dělat, aby vaše pěstitelské úsilí nepřišlo nazmar?

Existuje mnoho různých způsobů skladování a konzervace bylinek. Nejznámější je sušení, ale osvědčí se vám také zamrazování, nakládání do octu či oleje.

SUŠENÍ
·         Než začnete bylinky sušit, pečlivě je opláchněte a odstraňte z nich všechnu nečistotu a poškozené části rostlin. Dbejte na to, abyste bylinky nijak nepoškodili ani nepomačkali.
·         Bylinky volně rozložte do jedné vrstvy, aby dobře prosychaly a nedošlo k jejich zapaření.
·         Sušte je v dostatečně větrané a suché místnosti. Vhodné jsou komfortní několikapatrové závěsné sítě. Můžete je také svázat a zavěsit pod strop. Při sušení se vyhýbejte přímému slunci, jinak vám bylinky zčernají.
·         Když rostlinky šustí a při pomačkání se rozpadají, jsou již dobře nasušené.
·         Suché bylinky skladujte ve vzduchotěsné nádobě, aby vám vlivem vlhka neplesnivěly. Nádoby si popište, aby nedošlo k záměně bylinek.

ZAMRAZOVÁNÍ
·         I před zamrazením bylinek je nutné je řádně omýt a zbavit nečistot. Následně je osušte utěrkou.
·         Zmrazovat bylinky můžete dvěma způsoby:
1.       Bylinky nakrájejte na menší kousky a na sucho je uložte po částech do uzavíratelných igelitových sáčků nebo nádobek. Tím předejdete nutnosti rozmrazit při použití všechny bylinky najednou.
2.       Bylinky na jemno nakrájejte nebo rozsekejte v mixéru. Lžičkou je nadávkujte do formičky na přípravu ledu a zalijte je vodou tak, aby byly všechny ponořené. Tak za dva dny, když voda zmrzne, kostky s bylinkami vyjměte z nádobky a uložte je v sáčku nebo misce zpět do mrazáku.
 
NALOŽENÍ DO OCTA
·         I zde platí, že musíte bylinky důkladně omýt.
·         Poté bylinky nadrobno nasekejte.
·         Nalijte na ně slabý ocet a přiveďte je do varu. Poté z ohně odstavte a nechte půl hodiny louhovat.
·         Přeseďte přes plátno a nalijte do čistých skleněných lahví. Pro dekoraci můžete do lahve vložit pár celých bylinek.
 
NALOŽENÍ DO OLEJE
·         Čisté bylinky dejte do skleněných lahví a nalijte na ně olej vysoké kvality.
·         Nechte v uzavřené lahvi louhovat asi měsíc.
·         Poté přeceďte přes plátno a nalijte do čistých lahví.