Obklady v interiéru mají své místo, i když jsou nejčastěji součástí koupelen, můžete si je dopřát i v jiných prostorech domu. Kam se ještě hodí a jaké zvolit?

Kam můžete dát obklady a jaké mají výhody? Z jakých materiálů můžete vybírat?

Obklady i dlažba mají mnoho společného, nejčastěji se dávají do kuchyní a koupelen a mají své nesporné výhody. Dlažbou se pokrývá zem, v koupelně jde o nejčastější druh podlahy, kvalitní dlažba poslouží i v kuchyni, výhodou je snadná omyvatelnost a jednoduchá údržba, nevýhodou je to, že dlažby hodně studí, což je v létě zanedbatelným problémem ale v zimě to hodně pocítíte. Oproti tomu obklady slouží k obložení stěn a mají kromě estetické funkce i funkci ochrannou. Obklady totiž chrání původní zeď před poničením. Kam a do kterých míst se hodí, kde jsou obklady nepostradatelné a jaký materiál se na obklady nejvíce vyplatí?

obklady v koupelně

Kuchyně ani koupelna se bez nich neobejdou, proč?

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč téměř v žádné koupelně a kuchyni nechybí obklady? Má to samozřejmě opodstatnění, zatímco v koupelně by obklady chybět neměly proto, že chrání zeď před vodou a vlhkostí, navíc se dobře udržují, kuchyni se nejčastěji obkládá pouze část za kuchyňskou linkou a sporákem. Je to z toho důvodu, že během vaření a přípravy jídla by mohla být zeď zašpiněná a znehodnocená například mastnotou, zatímco obklady lze snadno utřít a tím je i úklid jednodušší a rychlejší. Obklady jsou tedy velmi praktické a i proto se hojně využívají, kromě toho ale mají i svou estetickou funkci. Obklady totiž vypadají pěkně a dokonale ozdobí interiér.

koupelnové obložení

Z jakého materiálu by měly být?

Odpověď je jednoduchá, samozřejmě, že z odolného materiálu, který v koupelně zvládne odolávat vlhkosti, v kuchyni zase vyšším teplotám a mastnotě. Nejčastěji se můžeme setkat s cenově výhodnými keramickými obklady, které mají tradici a samozřejmě jsou k dostání v mnoha variantách a barevných kombinacích. V poslední době se ale kromě nich na výsluní dostávají i obklady z přírodního kamene. Kamenné obklady interiér ozvláštní a dodají mu styl a šmrnc. Jsou odolné a hlavně mají delší životnost, než kterýkoliv jiný materiál. Odpovídá tomu ale i vyšší cena přírodního kamene.

Přírodními kamennými obklady si ale můžete nechat obložit i zeď v obývacím pokoji, na chodbě, v předsíni či ložnici. Designově se totiž ničemu nevyrovnají.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup