Žijeme v poměrně náročné době, na snášení psychických nátlaků a vjemů, které nás spíše ničí, než nám přináší radost. Existuje tisíce důvodů proč tvrdit, že je současná doba složitá na to, abyste v ní všechno zvládali ustát. A i z toho důvodu není žádnou výjimkou, pokud je dnes každý druhý člověk odkázaný na léky zvané antidepresiva.
tablety na dlani

Nevyhnutelné nebo jako jedna z možností?

Ordinace psychologů a psychiatrů, snad nikdy nebyly plnější lidí s problémy než dnes. Není tedy žádnou zvláštností, chlubit se tím, že chodíte na pravidelná sezení a máte problém, se kterým se léčíte. To, jestli však léky, které tlumí deprese a stav úzkosti potřebujete nebo nikoli, zhodnotí váš lékař, který vás má na starosti. V mnoha ohledech však pacienti do těchto ordinací vstupují s jasným cílem, přesvědčit doktora, že antidepresiva potřebují k tomu, aby mohli jejich život skutečně žít.
Léky, které jsou na lékařský předpis slouží pouze lidem, kteří jich nevyhnutelně potřebují, nikoli k tomu, aby vám jako placebo pomohly psychicky vyrovnat se s problémem, který ve skutečnosti dokážete ustát.
profesionální psycholožka

Do jaké míry vlastně pomáhají?

Uvědomte si, že i když začnete požívat léky, které vám srazí pocit smutku a bolesti, je to pouze dočasný jev, který nemůže trvat věčně. Dnes už je na antidepresivech kde kdo a v nemalých případech se lidi sami odhodlají k tomu, nechat se hospitalizovat v psychiatrické léčebně, jen aby na malou chvíli pocítili klid a měli od všeho pokoj.
Není však správné žádat o nich dobrovolně, jenom z toho důvodu, že máte pocit, že váš život nezvládáte a potřebujete určitým způsobem vytěsnit všechno zlé, co ho provází.I s těmito léky se musí zacházet opatrně a jejich dávky postupně snižovat, čemu předchází i sezení, která jsou nesmírně důležitá k tomu, aby vám bylo lépe.
Promluvit si a vyřešit trápení, které vás tíží je někdy daleko účinnější a více nápomocná cesta než to, odhodlat se k pocitu být odkázaní na pilulkách, díky kterým si nebudete uvědomovat vše tak, jak to ve skutečnosti je.