Internetové bankovnictví byla poprvé dostupná na počátku 80. let minulého století, přičemž byla poskytována hlavními bankami New Yorku. Banka Chemical nabídla první produkt již v roce 1983. Mezi ty první banky s internetovým bankovnictvím tedy patřily:

www

·         Citibank
·         Chase Manhattan
·         Chemical
·         Manufactures Hanover

V této době, protože služba začínala, byla ještě zpoplatněná a měsíční poplatek činil 12 USD za dial -up službu, která právě zákazníkům umožnila spravovat elektronické záznamy šekových knížek a osobních rozpočtů. Dále umožňovala zjistit historii na účtu a zůstatky účtů, včetně právě zúčtovaných šeků. Nebylo nemožné také převádět prostředky mezi běžnými a spořícími účty a realizovat platby přes internet a to až 17.000 obchodníků.
Tato služba je do dnešní doby považována za první poskytnutou internetovou bankovní službu vůbec.

Teprve v devadesátých letech a hlavně na přelomu tisíciletí ovšem nastal největší boom a největší rozvoj internetového a mobilního bankovnictví, protože na trh vstoupila v roce 1995 Security First Network Bank, kdy se jedná o opravdu první a čistě internetovou banku na světě. Tento koncept banky dodnes provozuje velká řádka bankovních institucí a těší se velké oblibě mezi klienty, ale právě i tento trend ovlivňuje další bankovní domy.
Internetové bankovnictví nebo také jinak e-banking je velmi oblíbený u institucí právě hlavně z důvodů snižování nákladů na pobočkový provoz jednotlivých bank.

platba online

U klientů, jak už bylo uvedeno, je oblíbený tento internetové produkt proto, že stačí kdekoli zadat webovou adresu vaší banky a můžou spravovat svůj účet.
U nás je běžné, že naše banky nabízejí internetové služby jako zvláštní produkt. Je třeba také zmínit, že první opravdu dobré a vyspělé internetové bankovnictví se nazývalo eKonto a bylo zákazníkovi zpřístupněno na základě internetového klíče a SMS zprávy. Protože vývoj šel kupředu a eKonto přešlo na nového majitele celé banky v roce 2008, tato nová banka přestala internetové klíče postupně nabízet a přihlášení tak tedy v tuto chvíli je možné už jen díky SMS nebo tak zvanou zpoplatněnou kalkulačku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup