Máte přehled o ceně vodného a stočného ve vašem regionu? Rostoucí ceny energií se projevují sice zejména u elektrické energie a zemního plynu, ale na vodném a stočném se projeví také vzhledem k tomu, že je voda dodávána do vodovodního řadu pomocí čerpadel, běžících na elektrický proud. Růst ceny vodného a stočného sice nebude tak strmý, ale dá se očekávat, že k nějakému jistě dojde, a že s velkou pravděpodobností nelze očekávat, že bychom za vodu platili méně, než dosud.

venkovní bazén

Každý, kdo provozuje bazén, by měl zvážit nejen náklady na jeho pořízení, ale zejména na pravidelný provoz. Týká se to čerpadla pro spínání filtračního okruhu a výměny filtračního média, aplikace bazénové chemie, vysávání dna vysavačem a samozřejmě i dopouštění vody. Možná se vám bude zdát malicherné řešit odpařování vody z nádrže, ale vzhledem k cenám vodného a stočného jsme zde naznačili, že může jít i o poměrně vysokou sumu.

míčky na hladině bazénu

Odpařování vody z bazénu účinně brání solární plachta na bazén Chlorito. Pokládá se přímo na hladinu, je opatřena vzduchovými bublinkami, aby neklesla ke dnu, a mohla být umístěna na hladině i mnoho dnů. Krycí plachty fungují na hladině jako izolační vrstva, která snižuje rychlost chladnutí vody, což může přinášet i úsporu nákladů pro její ohřev, ovšem zanedbatelné úspory nejsou ani při zmíněném odpařování. Vodní pára se na spodní vrstvě plachty zachytí, kde zkondenzuje (přemění se zpět v kapalinu) a vrací se zpět do nádrže.

Máte-li doma bazén o průměru tři a půl metru, což je jeden z nejmenších průměrů zahradních bazénů, počítejte s tím, že každý den se vám v létě z bazénu vypaří přibližně padesát litrů vody. Znásobíte-li to počtem dnů v koupací sezóně a do výpočtu zahrnete i cenu za vodné a stočné, kterou musíte zaplatit při dopouštění vody, zjistíte, že krycí solární plachty nejsou tak bezvýznamné příslušenství, jak se může zdát.